Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 11 marca 2021

Prawo jazdy -egzamin praktyczny


 Końcowym etapem całego szkolenia jest egzamin praktyczny.
Nie mniej cały czas zdawalności na placu to istotny pogrom kursantów , ponad połowa kandydatów  wychodzi z placu zamiast z niego wyjeżdżać
  Należy pamiętać, że od dnia uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego nie może upłynąć okres dłuższy niż 6 miesięcy. Zdający powinien mieć przy sobie dowód osobisty.
 W czasie egzaminu egzaminator ma obowiązek używania: maseczki, rękawic ochronnych i przyłbicy dostarczonych przez WORD, dotyczy to także zdawających .
 
 Pierwsze zadanie egzaminacyjne to w zależności od wylosowanego przez komputer zagadnienia to sprawdzenie świateł i poziomów eksploatacyjnych ,na to zadanie mamy 5 minut .
Po wykonaniu tej części mamy nielimitowany czas na odpowiednie ustawienie fotela , zagłówka, odpowiednie ustawienie lusterek bocznych , zapięcie pasów , włączenie świateł mijania.
 
 
 Drugie zadanie egzaminacyjne  polega na jeździe po łuku do przodu i tyłu ,jazda powinna przebiegać miedzy liniami a pachołkami w polu i nie wolno się zatrzymywać . 
Kończąc zadanie w tzw garażu ( koperta ) obserwujemy przez tylną szybę tyczkę znajdująca się za pojazdem aż do pełnego zatrzymania ,potrącenie końcowej tyczki to jeden z powodów przerwania egzaminu na placu 


Trzecie zadanie egzaminacyjne to ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
 Zadanie polega na podjechaniu na wyznaczone przez egzaminatora wzniesienie oraz zatrzymaniu tam pojazdu.Po zatrzymaniu zaciagamy hamulec awaryjny , następnie wykonujemy płynne ruszenie i w odpowiednim momencie zwalniamy hamulec ręczny.
Jeżeli zaliczymy zadania na placu czeka nas ostatni etap egzaminu czyli umiejętności jazdy w ruchu drogowym (egzamin przeprowadzany na drogach publicznych)
Minimalny czas trwania jazdy w ruchu drogowym  Kategorie B1, B - 40 minut
 Parkowanie prostopadłe (wjazd przodem), parkowanie skośne, parkowanie równoległe
 oraz manewr zawracania, wykonywany jest już w ruchu miejskim.

Przy ocenianiu kwalifikacji osoby egzaminowanej egzaminator zwraca szczególną uwagę na:
 -   sposób wykonywania manewrów na drodze
 -   zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego
-    umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze
-    skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia
-    dynamikę i kulturę jazdy
 -   sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem

Po zakończeniu egzaminu praktycznego dla określonej osoby egzaminator informuje ją o wyniku egzaminu, a jeżeli wynik jest negatywny - podaje przyczyny jego uzyskania i przekazuje jej wypełniony arkusz przebiegu egzaminu praktycznego
wynik negatywny z egzaminu praktycznego, jeżeli:
- dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to samo zadanie egzaminacyjne
- nie panuje w wystarczającym stopniu nad pojazdem a dalsza jazda zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego
Jeżeli osoba egzaminowana uzyskała wynik negatywny, może ponownie przystąpić do egzaminu praktycznego, nie wcześniej jednak, niż po upływie siedmiu dni od dnia egzaminu.
 Jeżeli wynik egzaminu praktycznego jest pozytywny, należy zgłosić się do starostwa właściwego ze względu na miejsce zameldowania po upływie, co najmniej 10 dni, w celu odbioru prawa jazdy.
Wcześniej należy wnieść opłatę  za wydanie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł i przesłać skan na adres emaliowy wydziału komunikacji - od momentu wpłynięcia pieniedzy na konto starostwa  trzeba liczyć upływający czas który dzieli nas do odebrania upragnionego dokumentu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz