Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 12 kwietnia 2022

Kwalifikacje wojskowe rocznika 2003 - nobór WKU

Nowe rozporządzenie dotyczące kwalifikacji w 2022 r. W ostatnim Dzienniku Ustaw roku 2021 pojawiło się rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra obrony o terminie kwalifikacji wojskowej. Stawiennictwo dla wyznaczonych roczników mężczyzn i kobiet jest obowiązkowe.

Aby państwo wiedziało, jakimi dysponuje zasobami potrzebnymi do zapewnienia krajowi bezpieczeństwa, powołana została Wojskowa Komenda Uzupełnień – w skrócie WKU.

WKU musi wiedzieć ile obywateli jest zdolnych do ewentualnej służby, dlatego raz w roku organizuje kwalifikację wojskową , w której w danym roku musi wziąć udział część obywateli. Potoczną nazwą kwalifikacji jest komisja wojskowa

Niedopełnienie obowiązku kwalifikacji, bez uzasadnionej przyczyny, może skutkować nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję do kwalifikacji wojskowej! Nieotrzymanie wezwania, niezależnie od przyczyny, nie zwalnia z obowiązku kwalifikacji!

Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustalono na okres od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 r., a obowiązkowe stawiennictwo na niej dotyczy w tym roku:

1) mężczyzn urodzonych w 2003 r.;

2) mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3) osób urodzonych w latach 2001–2002, które:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej.

4) kobiet urodzonych w latach 1998–2003
, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiet pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

5) osób, które ukończyły 18 lat
i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata oraz jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. 

Kwalifikacja rozpoczyna się od stawiennictwa przez komisją zdrowia gdzie przydzielana jest kategoria ( jedna z czterech A/B//D/E), a kończy rozmową z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. To on decyduje o skierowaniu (bądź nie) do odbywania czynnej służby wojskowej ( np. odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów w szkołach wyższych oraz poborowi i studenci wymienieni w § 14 ust )  i wręcza książeczkę wojskową . 

 Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 2 marca 2021 r. o  przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. - Gmina Repki - Portal  gov.pl

 Czas trwania komisji różni się zależnie od miejsca i sposobu organizacji. Zazwyczaj całość trwa kilka godzin w ciągu jednego dnia. Aby wystarczyło kilka godzin by mieć wszystko za sobą, kluczowe jest wcześniejsze przygotowanie odpowiednich dokumentów.

- Dokumentacja medyczna – masz obowiązek przynieść swoją dokumentację medyczną sprzed ostatnich 12 miesięcy – są to na przykład wyniki badań u okulisty czy badania krwi . Jeśli jednak posiadasz jakieś starsze, istotne dokumenty, np. o przebytych operacjach, kontuzjach i chorobach – zalecamy je również zabrać ze sobą – zależnie od komisji, mogą ci pomóc uniknąć chodzenia do szpitala na dodatkowe badania. W szczególności warto się zatroszczyć o aktualne wyniki badań wzroku – jeśli posiadasz wyraźną wadę, bez nich czeka cię wycieczka do najbliższego szpitala.
- Aktualna fotografia o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy. Najlepiej weź takie, jakiego użyłeś przy wyrabianiu dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy.
- Dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (uprawnienia). Jeśli jesteś uczniem, otrzymasz je w sekretariacie szkoły.
- Prawo jazdy – oczywiście pod warunkiem że je posiadasz
- Dowód osobisty lub w uzasadnionych przypadkach inny dokument potwierdzający tożsamość – w razie braku dowodu, najlepszy jest paszport, ostatecznie prawo jazdy – pamiętaj, że legitymacja nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość!
- Wojskowy dokument osobisty – zielona „książeczka wojskowa” – jeśli podchodzisz do kwalifikacji po raz kolejny.
 
Warto również zabrać ze sobą książkę czy słuchawki – czekanie w kolejce może się znacznie przedłużać.( ja przebrnąłem przez etap rekrutacji w 3 godziny), zazwyczaj jest ustalono na dany dzień liczba osób

Pytania, które zostaną zadane raczej nie wykraczają poza twoją aktualną wiedzę.

  • Imię i nazwisko rodzeństwa oraz rodziców wraz z nazwiskiem panieńskim matki
  • Urazy, schorzenia, wada wzroku czy postawy
  • Stosowane używki (papierosy, alkohol, narkotyki)
  • Zainteresowania
  • Chęć do służby w wojsku 
  • itp

Na komisje kwalifikacyjną stawiłem się na początku kwietnia i otrzymałem książeczkę wojskowa z kategorią  . Na kolejnym poście opisze sama komisje lekarską .

Trzymajcie się

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz