Malá Strana (Mała Strona) dzielnica Pragi, do 1784 samodzielne miasto położone u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy. Początkowo nazywała się Nowym Miastem, natomiast już od XIV wieku znana jest pod nazwą Mała Strana.
Obecnie dzielnica, podobnie jak cała Praga, zadeptywana jest przez tłumy turystów – przyciągają ich przepiękne domy (z fasadami prezentującymi wszystkie style od gotyku do baroku), pałace i kościoły, a także niezliczone knajpy, restauracje i sklepiki oraz malownicze uliczki, często biegnące pod górę, po zboczach Hradczan i wzgórzu Petřina.
W odróżnieniu od Starego Miasta, na praskiej Malej Stranie czekają na Ciebie strome uliczki, schody, a także wspaniałe ogrody pałacowe. Różnorodnością barokowych fasad MaláStrana przypomina bajkową scenografię, równocześnie jednak jest to dzielnica rezydencyjna, w której mieszczą się instytucje rządowe i państwowe, ambasady i zagraniczne placówki dyplomatyczne.
Możemy do niej dotrzeć schodząc z Mostu Karola lub kilkoma małymi mostkami.
Rozpoczynając eksploracje tej części Pragi natrafiamy na najwęższą uliczkę w mieście. Jest to ostatnia istniejąca uliczka przeciwpożarowa, jakich w Pradze zbudowano setki po wielkich pożarach w latach 1503-1541.Miasto było zabudowane gęsto drewnianymi domami i taka uliczka, będąca przerwą w zabudowie, miała spowolnić szerzenie się ognia .
Ciężko ją zlokalizować a nawet można przejść koło niej . Foldery
reklamowe piszą o niej głównie dlatego, że po obu stronach są
umieszczone sygnalizatory świetlne,bo dwie osoby nie mają szans
minąć się w niej.Uliczka ma długość 15 metrów a w środkowej części ma
szerokość 0,5m
Kilka metrów dalej znajduje się muzeum Franza Kafki. Zanim jednak tam dotrzemy ujrzymy na dziedzińcu rzeźbę Davida Černego z 2004 przedstawiającą dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech .
Same postacie wyglądają jakby były stworzone przez drukarkę 3D.Penisy mężczyzn oraz ich biodra są ruchome, a dzięki kontrolującemu je urządzeniu są one poruszane w taki sposób, aby strumień wody pisał na powierzchni mapy pod ich nogami litery. Podobno wypisują one cytaty znanych Czechów, a jeżeli napisze się sms na numer podany nieopodal rzeźby, to dwaj panowie "napiszą" swoimi narzędziami jego treść. Pozorny więc chaos jest tak naprawdę przemyślanym zabiegiem artystycznym. Autor pomnika zamierzał w tak niecodzienny sposób uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej i oddać hołd znanym Czechom. Miejscowi widzą w tym raczej alegorię tego jak politycy "olewają" Czechy i swoich wyborców.
Stojąc koło rzeźb dochodzi do naszych nozdrzy intensywny zapach pierników , nie bez powodu bo stacjonuje tam piernikowa manufaktura wraz ze sklepem .Odzywa się instynkt dziecka , do tego widać zmyślne kształtne figurek ( małe dzieła sztuki) wykonanych z ciasta piernikowego - spróbuj się oprzeć jeśli potrafisz
cdn...