Łączna liczba wyświetleń

piątek, 12 lipca 2019

Nabór do liceum 2019 - Zielona Góra

Tegoroczny nabór  do liceum był  najtrudniejszego od lat. Powód?
W tym roku podania złożyli nie tylko absolwenci gimnazjów.Składali je również ósmoklasiści.
Dla szkół oznacza to utworzenie większej liczby oddziałów. Dla uczniów dodatkowy stres. Zwłaszcza tych spoza Zielonej Góry .Prezydent miasta Janusz Kubicki w marcu  wydał decyzje o ograniczeniu naboru do szkół średnich .
A plan był taki, że miejsc w szkołach po gimnazjum i po podstawówce będzie 4,8 tys. By przyjąć wszystkich chętnych z miasta i spoza niego.Teraz okazuje się, że miejsc ma być niespełna 3 tysiące, bo 2.845.Tymczasem tylko w Zielonej Górze absolwentów gimnazjów i SP będzie 2,8 tys.
W zielonogórskich szkołach ponadgimnazjalnych połowę uczniów stanowi młodzież spoza miasta. 
Prezydent Janusz Kubicki mówił , że do oświaty miasto dopłaca 100 mln zł. Więcej uczniów to jeszcze większe koszty. Uspokaja, że jeszcze nic nie jest przesądzone. 
Prezydent dodał, że liczba miejsc została zwiększona, a ponadto jest większa możliwość wyboru szkoły. Dotychczas uczeń mógł wskazać 3 placówki, obecnie może wybrać 5.
Składanie wniosków do szkół średnich można było realizować od 13 maja , za pośrednictwem elektronicznej strony na serwisie miejskim lub w danym oddziale szkoły wypisując ręcznie druki.
Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej można było zapoznać się z poradnikiem  dla absolwentów zarówno szkół podstawowych jak i gimnazjalisty 
Listy zakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych zostały ogłoszone 4 lipca. 
Uczniowie  mieli tydzień, by potwierdzić wolę nauki w wybranej w szkole.12 lipca pojawiły się listy przyjętych i nieprzyjętych do szkół.W sekretariatach szkół  oraz na stronie miejskiej internetowej są informacje jak dalej postępować w zakładce „wolne miejsca” są listy oddziałów dysponujących wolnymi miejscami.Do nich można składać wnioski. Ta lista jest szczególnie ważna dla kandydatów, którym nie powiodło się w rekrutacji zasadniczej.
 
Z informacji , które docierały od moich kolegów co nie dostali w rekrutacji podstawowej  do wymarzonych szkół , zostały utworzone dodatkowe klasy we wszystkich  szkołach średnich.
Z ostatnich  danych wynika że ponad 50% uczniów wybierało dalszą  naukę w liceum w Zielonej Górze 40 % w technikach i 10 % w szkołach branżowych .Na zakończenie dodam że udało mi się dostać do szkoły którą wymieniłem jako preferowaną ,choć nie było łatwo bo progi punktacyjne były wyższe niż zazwyczaj  o 25-30 punktów( na mój wymarzony kierunek trzeba było mieć minimum 145 punktów)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz