Łączna liczba wyświetleń

środa, 14 kwietnia 2021

Kurs KPP - kwalifikowana pierwsza pomoc

 
Idąc za ciosem chwile po skończeniu kursu na ratownika wodnego zapisałem się na kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy  w skrócie KPP

 Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy realizowane przez Centrum Ratownictwa pozwalają na uzyskanie tytułu „Ratownika” zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym i tym samym uzyskanie najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.
Dlaczego powstają takie kursy jak ratownik KPP
Ludzkie życie to wartość nadrzędna. Zagrażają mu różnego rodzaju wypadki, w szkole, pracy, a także w podróży. Życie ofiary wypadku najczęściej zależy od tego, czy pomoc została udzielona w przeciągu kilku pierwszych minut od zdarzenia. Dlatego powstają rozwiązania, które mają w maksymalny możliwy sposób zabezpieczyć poszkodowanych i dać im szansę na powrót do zdrowia i sprawności. 
Czy każdy może zostać ratownikiem KPP? Jakie są wymagania formalne?
Aby zostać ratownikiem KPP, należy ukończyć 66-godzinny profesjonalny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Trzeba być osobą zdrową – zdolną do udzielenia KPP i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Ratowników KPP często zobaczymy w jednostkach współpracującym z systemem. Są to między innymi jednostki Państwowej Straży Pożarnej, policji, straży granicznej, podległe MON, wykonujące ratownictwo górskie, górnicze, a także jednostki organizacyjne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
 
   Wszystkie kursy KPP realizuje zespół profesjonalnych instruktorów (lekarzy, ratowników i psychologów) z największym w Polsce doświadczeniem z zakresu Medycyny Ratunkowej.
Kurs pierwszej pomocy obejmuje swoim zakresem najważniejsze elementy pierwszej pomocy, które mogą być przydatne w codziennych sytuacjach.
 Obejmują one resuscytację krążeniowo-oddechową, bez przyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem AED, tamowanie krwotoków i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań i zwichnięć, zapewnienie ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzenie wstępnego postępowanie przeciwwstrząsowego, zapewnienie ochrony termicznej. Ponadto Ratownik ma prawo zastosować tlenoterapię bierną oraz przeprowadzić wstępną segregację medyczną.
Uczestnicy kursów KPP kończących się egzaminem teoretyczno-praktycznym otrzymują zaświadczenie o uzyskaniu tytułu "Ratownika"

Jako Ratownik KPP stajesz się dla ludzi ostoją. W sytuacjach zagrożenia kierujesz nimi i dbasz o ich bezpieczeństwo. Ufają ci i podejmują działania, których od nich wymagasz. Jesteś też osobą, która może pomóc w ocaleniu najcenniejszej kwestii – życia. Swoją wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem możesz ratować walące się światy. 
Twoja rola jest bardzo ważna..
Jesteś w stanie zrobić dużo dobra dla innych!

2 komentarze: