Łączna liczba wyświetleń

środa, 3 października 2018

KAATSU - geneza powstania

Człowiekiem, któremu możemy zawdzięczać wiedzę o sposobie kontrolowania przepływu krwi,
 jest pochodzący z Tokio, dziś już 70-letni prof. Yoshiaki Sato.
A wszystko zaczęło się w 1966 roku od tradycyjnej japońskiej pozycji siedzenia na podłodze.18-letni wówczas Yoshiaki poczuł silny ból i zdrętwienie nóg. Ból był nie do zniesienia.W akcie desperacji zaczął masować łydki, próbując złagodzić dyskomfort odczuwany podczas długiej ceremonii. Uświadomił sobie, że wstrzymany przepływ krwi doprowadził do obrzęku porównywalnego z tym, który zwykle odczuwał po treningu nóg z obciążeniem .Był to wyjściowy impuls, KAATSU “eureka” moment, w którym zapoczątkowana została oryginalna koncepcja treningu z wykorzystaniem moderacji przepływu krwi.
Przez pierwsze lata Y. Sato samodzielnie szukał odpowiedzi na to pytanie. Próbował sztuki moderacji krwi na sobie. Metodycznie sprawdzał,co jest dla organizmu najlepsze.Śledził, jaki rodzaj opasek i ciśnienia działa, a które eksperymenty nie przynosiły efektów. Po latach szczegółowych prób i błędów, Pan Sato stopniowo opracował skuteczne reguły, aby bezpiecznie ograniczyć przepływ krwi  przy zastosowaniu KAATSU
 Przez następne dwie dekady Y. Sato zastosował treningi z kontrolowanym przepływem krwi u kilku tysięcy osób, w ten sposób dowiadując się, jaki cykl treningowy działa najlepiej w zależności od ich wieku, dolegliwości, sprawności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.W 1997 roku Yoshiaki Sato wprowadził program edukacyjny dla instruktorów treningu z moderowanym przepływem krwi, w którym opracowane przez niego reguły i metody przekazywane były trenerom, szkoleniowcom, fizjoterapeutom lekarzom w całej Japonii. 
Druga generacja sprzętu KAATSU została wprowadzona w 2004 roku , a wraz z nią przedstawiono oryginalne KAATSU Master i KAATSU Air Bands. 
Treningi z moderowanym przepływem krwi z całą metodologią stworzoną przez dr Y. Sato zostały wdrożone do wielu projektów, m.in.: w Agencji Kosmicznej NASA, Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA , do szeroko pojętego sportu zawodowego, w tym np. do ligi NFL czy NBA, a także Amerykańskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych Marynarki Wojennej US Navy SEAL – Marines Corps
 Nasze mięśnie zbudowane są z dwóch różnych rodzajów włókien mięśniowych: wolno kurczliwych i szybko kurczliwych. Do aktywacji włókien wolno kurczliwych dochodzi już na początku treningu, ponieważ czerpią one energię głównie z procesów metabolicznych tlenowych. Te włókna są aktywowane przy ćwiczeniach o małym obciążeniu, na przykład przy chodzeniu – zatem od razu po rozpoczęciu treningu z kontrolowanym przepływem krwi.Włókna wolno kurczliwe są przystosowane do długotrwałego wysiłku fizycznego, więc ich trening jest niezbędny dla osób chcących osiągać świetne wyniki w dyscyplinach, takich jak biegi długodystansowe, kolarstwo górskie czy wioślarstwo.

Podczas opisywanego treningu, z powodu ograniczenia przepływu krwi, dochodzi również do aktywacji włókien mięśniowych szybko kurczliwych. Te włókna korzystają w większym stopniu z procesów beztlenowych. Właśnie wtedy powstaje kwas mlekowy, który stymuluje receptory mięśniowe, co w efekcie przyspiesza wydzielanie hormonu wzrostu. I to właśnie włókna szybko kurczliwe zwiększają swoją objętość.
Dlatego trening z moderacją przepływu krwi przynosi trenującemu takie korzyści, jak szybszy przyrost masy mięśniowej i zwiększenie siły (czyli wzrost i wytrzymałość mięśni).Włókna szybko kurczliwe sprzyjają również uprawianiu sportów, które wymagają odpowiedniej szybkości, czyli np. lekkoatletyki (skoki, sprint). Na tym polega właśnie fenomen opisywanego treningu – jednoczesna praca obu rodzajów włókien! Dlatego ten trening jest wskazany dla osób uprawiających różne dyscypliny sportu.
Co ciekawe, przyrost mięśni następuje zarówno na dystalnej, jak i proksymalnej stronie opaski;
co oznacza, że jeśli ograniczony zostanie dopływ krwi tylko do ramion, ma to również wpływ na mięśnie piersiowe, co stymuluje przyrost masy mięśniowej także w nich, częściowo z powodu systemowego uwalniania hormonów.
Ponwyżej różnice między KAATSU a treningiem okluzyjnym (opaska uciskowa)
lub treningiem BFR (Blood Flow Restriction).
 Bezpieczne treningi KAATSU wymagają, aby przepływ krwi do kończyny był zredukowany lub ograniczony a nie zatrzymany lub zamknięty. Oprócz ściśliwości komór powietrznych w systemach pneumatycznych, mankiet z wbudowaną elastycznością dodatkowo zmniejsza ryzyko okluzji kończyny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz