Łączna liczba wyświetleń

sobota, 9 lutego 2019

Analiza składu ciała - nie tylko dla sportowców

 Co jest najlepszym motywatorem do tego, by kontynuować dietę lub treningi? 
Kolejne sukcesy?
Dla wielu z nas ich wyznacznikiem są liczby, jakie pokazuje waga.
Potrafimy stawać na niej codziennie a nawet kilka razy dziennie i obsesyjnie liczymy swoje BMI.
Tymczasem nawet jeśli kilogramów nadal jest tyle samo, nie oznacza to wcale, że efektów nie ma. Wręcz przeciwnie ,w ciele mogą zachodzić duże zmiany, których po prostu nie widać na zewnątrz.

Mam szczęście być podopiecznym  pani Jolanty Meller, która prowadzi  Akademie Odżywiania
Na początek pani dietetyk analizuje wyniki, robi badania i pomiary. 
Przeprowadza szeroki wywiad żywieniowy. Warto, żeby badana osoba kilka dni przed wizytą notowała wszystko co zjada. W swoim gabinecie ma specjalistyczne sprzęty, które pomagają na  bieżąco monitorować, to co dzieje się w naszym organizmie. Urządzenie do analizy składu ciała, które mierzy nie tylko poziom nawodnienia organizmu, ale nawet wagę poszczególnych kończyn.
 Dzięki temu sprzętowi widać, skąd spalany jest tłuszcz, czy tempo metabolizmu jest właściwe etc.  W jej pracy najważniejsza jest edukacja.  Bo to nie chodzi o to, żeby jeść zgodnie z tym, co mamy rozpisane na kartce, ale żeby wiedzieć, co jest dobre dla naszego organizmu
Analizator składu ciała najnowszej generacji, w którym zastosowano unikalną innowacyjną technologię wykorzystującą metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA) i prąd o różnych częstotliwościach, które są zmieniane w trakcie pomiaru, dzięki czemu pozwalają na dokładniejsze wyniki oraz zwiększenie powtarzalności otrzymanych rezultatów.Całkowita analiza składa się z ilościowych informacji o tkance tłuszczowej.Natomiast dzięki różnym częstotliwościom urządzenie jest w stanie określić zawartość wody wewnątrz i zewnątrz komórkowej.

Segmentowa analiza zawiera m.in. rozłożenie masy w poszczególnych kończynach ciała.
Duża liczba raportów pozwala na obserwacje trendów i uchwycenie istotnych zmian mających wpływ na kontrolę tkanki tłuszczowej u badanej osoby
Co możemy zmierzyć za pomocą analizatora:

• Masa ciała w kg
• Wiek metaboliczny
• Całkowita zawartość wody w kg
• Całkowita zawartość wody w organizmie w %
• Masa tkanki tłuszczowej w procentach % dokładność 0.1%
• Masa tkanki tłuszczowej w kilogramach kg
• Masa tkanki mięśniowej w kilogramach kg
• Masa tkanki beztłuszczowej FFM w kg
• Indeks masy ciała
• Masa kości w kilogramach kg
• różnice w proporcji tkanki tłuszczowej i masy mięśni
• Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej (w obwodzie talii)
• BMR - Wskaźnik podstawowej przemiany materii kcal
• Całkowita zawartość wody TBW w kg skala co 0.1kg
• Całkowita zawartość wody TBW w % skala co 0.1%
• Woda wewnątrz komórkowa ECW w kg skala co 0.1 kg
• Woda zewnątrz komórkowa ICW w kg skala co 0.1 kg
• Wskaźnik wody wew.kom. do zewn.kom. ECW/TBW w % skala co 0.1%
• Wykres stosunku wody wew.kom do zewn.kom ECW/TBW
Jeżeli chcesz zmienić swoje ciało i czuć się lepiej, musisz przestać myśleć o masie ciała,
 a zacząć myśleć o jego składzie .Co musisz wiedzieć ?
Twoje ciało składa się w większości z mięśni, tłuszczu i wody. Gdy zwiększasz ilość treningów lub rozpoczynasz dietę, twój skład ciała zacznie się zmieniać, nawet jeżeli twoja masa ciała pozostaje taka sama. Dzieje się tak, ponieważ:gdy więcej ćwiczysz, rozwijasz masę mięśniową i zmniejszasz tkankę tłuszczową. Twoja masa ciała może nawet wzrosnąć w pewnym momencie, jako że zwiększasz masę mięśni- ale po kolei spróbuje opisać to poniżej 
 
Body Mass Index (BMI)
Stosunek masy ciała do wzrostu, służy jako generalny wskaźnik zdrowia.
BMI obliczane jest na podstawie masy [kg] przez wzrost do 2 [m]
BMI jest wskaźnikiem, który sprawdza się w standardowych badaniach populacji ale ma bardzo poważne ograniczenia w przypadku indywidualnego podejścia do pacjenta, ponieważ nie uwzględnia składu ciała badanej osoby, która w przypadku bardzo wysokiej masy mięśniowej będzie ukazywana wg. BMI jako osoba otyła
Masa mięśniowa
Przewidywana zawartość masy mięśniowej.
Masa mięśniowa zawiera masę mięśni szkieletowych, mięśni gładkich gładkie
 ( takie jak mięśnie serca i przewodu pokarmowego) oraz zawartą w nich wodę.
Mięśnie działają jak silnik, w procesie spalania energii.
Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, wzrasta ilość spalanych kalorii (energii), a co za tym idzie wzrasta również BMR (podstawowa przemiana materii), co wpływa korzystnie na przyspieszenie procesu zmniejszania zawartości tkanki tłuszczowej w naszym ciele i umożliwia jej szybszą utratę w zdrowy sposób. Jeśli wysiłek fizyczny jest intensywny, wzrasta masa mięśniowa co może również prowadzić do wzrostu masy całego ciała. Dlatego istotna jest regularna kontrola składu ciała by móc ocenić efekty wprowadzonego planu treningowego.
Analiza segmentowa: tkanka tłuszczowa
Tkanka tłuszczowa z podziałem na segmenty ciała:prawa,lewa ręka, prawa,lewa noga i korpus.
Kontroluj regularnie tkankę tłuszczową na każdej z kończyn oraz korpusie,
by móc zaobserwować w czasie rezultaty wprowadzonego planu treningowego
Analiza segmentowa: masa mięśniowa
Masa mięśniowa z podziałem na segmenty ciała: prawa ,lewa ręka, prawa,lewa noga i korpus.
Kontroluj regularnie masę mięśniową na każdej z kończyn oraz korpusie, by móc zaobserwować w czasie rezultaty wprowadzonego planu treningowego. Analiza segmentowa jest również wykorzystywana w celu kontroli umięśnienia i utrzymaniu równych proporcji sylwetki.

Zmineralizowana masa kości
Przewidywana masy minerałów kostnych.
Struktura kości w krótkim okresie czasu nie ulegnie zmianą, jednak jest istotne, by rozwinąć i utrzymać zdrowe kości za pomocą zbalansowanej diety bogatej w wapń i dużej ilości ćwiczeń. Należy śledzić zmiany zmineralizowanej masy kostnej na przestrzeni czasy, by mieć możliwość zaobserwowania zmian lub nieprawidłowości.
Poniżej przedstawione zostały wyniki pomiarów masy kości dla osób w wieku 20 do 40 lat, które prawdopodobnie mają najwyższe masy kości, zgodnie z wiekiem.
Poniższych tabel należy używać jedynie jako wytycznych w celu porównania własnego odczytu masy kości.Mężczyźni:Średnia pomiarów masy kości.Źródło-Tanita BodyWeight Science Institute
Całkowita zawartość wody (TBW)
Całkowita zawartość wody i płynów w organizmie – wyrażana w procentach .
Odpowiedni poziom nawodnienia jest podstawowym elementem zachowania zdrowia. Ponad połowa ciała człowieka składa się z wody. Odpowiada za regulację temperatury całego ciała oraz wykorzystywana jest w procesie oczyszczania organizmu. Utrata wody z ciała jest procesem ciągłym – poprzez pot, oddychanie, oddawanie moczu dlatego tak istotnym jest by zapewnić sobie zdrowy poziom nawodnienia organizmu regularnie go nawadniając.
Ilość płynów w ciele zależna jest od warunków klimatycznych i poziomu aktywności indywidualnej jednostki – zmienia się na przestrzeni całego dnia. Odpowiedni poziom nawodnienia wpływa pozytywnie na poprawę koncentracji, osiąganie wyników sportowych oraz ogólne samopoczucie.
Eksperci rekomendują przyjmowanie co najmniej 2,5 litrów płynu dziennie w postaci wody lub innych płynów o niskokalorycznych. W przypadku osób o dużym poziomie aktywności fizycznej należy zwiększyć ilość dostarczanych płynów aby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia, a co za tym idzie zmaksymalizować wydajność.
Przeciętnya zdrowy poziom  %TBW:
Kobiety: 45 do 60 %
Mężczyźni: 50 do 65 %

Tkanka tłuszczowa w % i kg
Przedstawiana na dwa sposoby: procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała oraz masa tkanki tłuszczowej – aktualna masa tkanki tłuszczowej w ciele (kg).
Tkanka tłuszczowa jest w ciele niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, pełni funkcję ochronną dla narządów wewnętrznych oraz jest istotna dla amortyzacji stawów.
Energia (kalorie), którą dostarczamy do naszego organizmu jest zależna od tego co jemy i pijemy. Energia jest wykorzystywana (spalana)poprzez aktywność fizyczną oraz na podtrzymanie podstawowych funkcji organizmu. Jeśli spożywasz taką samą ilość kalorii jaką wykorzystuje i spala Twój organizm, całość przekształcana jest w energię. W przypadku gdy dostarczasz do swojego organizmu nadmierną ilość kalorii, czyli więcej niż Twój organizm jest w stanie wykorzystać, przechowywana ona zostaje w komórkach tłuszczowych. Jeśli nie zostanie wykorzystana w późniejszym czasie, tworzy nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej jest szkodliwa dla poziomu Twojego zdrowia. Redukcja nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowani między innymi na choroby serca, problemy z ciśnieniem, cukrzycę typu II oraz w niektórych przypadkach również raka.
Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie również prowadzić do nieprawidłowości takich jak osteoporoza, u kobiet – nieregularne miesiączki oraz możliwość niepłodności.
Ważne jest by kontrolować zawartość tkanki tłuszczowej regularnie i otrzymane wyniki porównywać z normami, które dostępne są dla przedziału wiekowego od 5 do 99 lat.
Uważam, że warto kontrolować swoje wyniki za pomocą takich specjalistycznych urządzeń
Dzięki badaniom wykonywanym regularnie można też na bieżąco śledzić postępy treningów lub skuteczność diety, na przykład sprawdzać przyrost masy mięśniowej w poszczególnych partiach czy zmianę proporcji mięśni do tłuszczu i w razie potrzeby wprowadzać modyfikacje w planie ćwiczeń czy jadłospisie. Dzięki temu walka o dobrą formę i samopoczucie jest jeszcze skuteczniejsza i dużo łatwiej się do niej zmotywować

4 komentarze:

  1. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz technologia jest bardzo zaawansowana, dostępne są przeróżne rodzaje wag, które sprawdzają się w wielu branżach. Podają one dokładne pomiary masy, sił nacisku. Wszystko zależy od tego, jaką wagę się wykorzystuje.

    OdpowiedzUsuń