Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 30 grudnia 2019

Sylwester bez petard - szanujemy zwierzęta

Kilkudniowy pisk w uszach, traumy, zawały - to konsekwencje, jakie ponoszą zwierzęta domowe po hucznym sylwestrze. Miasta coraz częściej rezygnują z pokazów fajerwerków, jednak są to działania symboliczne. Kolejnym krokiem powinna być oddolna rezygnacja ze strzelania
Zatrzymanie akcji serca u psiaków podczas nocy sylwestrowej to nie rzadkość, a już na pewno żaden mit – powiedzieli nam w zeszłym roku wolontariusze Centrum Adopcyjnego "Ada" w Przemyślu. Psy, podobnie jak większość drapieżników, słyszą dźwięki o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka, a to sprawia to, że niektóre z nich są wyjątkowo wrażliwe na niespodziewane hałasy.
Dane brytyjskiej organizacji RSPCA sugerują, że ponad 60 proc. psów wykazuje oznaki niepokoju i ataków paniki związanych z wybuchami pojedynczych petard. Według szacunków około 5,5 mln psiaków w Wielkiej Brytanii przechodzi przez niepotrzebną traumę, która zostaje z nimi na długo.
 W Polsce trudno o szczegółowe informacje dotyczące liczby zawałów czy urazów spowodowanych fajerwerkami, bo zwyczajnie nikt w naszym kraju takich danych nikt nie zbiera, jednak weterynarze potwierdzają, że 31 grudnia i 1 stycznia mają pełne ręce roboty.
“Fajerwerki powodują silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności. Wynika to m.in. z faktu, że wiele gatunków ma znacznie wrażliwszy zmysł słuchu niż człowiek. Hałas w czasie wybuchu sięga prawie 200 decybeli, dla człowieka uszkodzenie słuchu następuje przy wartości powyżej 75-80 decybeli. Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy ogrodach zoologicznych takie próby kończą się okaleczeniami, a niekiedy śmiercią" 
 
 Istotnym, choć niewypowiedzianym wątkiem w kontekście fajerwerków, są zatrucia zwierząt.
Po każdej imprezie noworocznej na chodnikach naszych miast pozostaje pobojowisko.
Na chodnikach pełno jest śladów po materiałach wybuchowych, których zlizanie może okazać się dla zwierzaka tragiczne w skutkach.
W ostatnich latach w polskich miastach zapanował pozytywny trend polegający na rezygnacji z oficjalnych pokazów fajerwerków. Lasery zamiast wystrzałów w zeszłym roku zaproponował prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. Wcześniej z pokazu sztucznych ogni w sylwestra zrezygnowały takie miasta jak: Olsztyn, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Częstochowa. Na tym lista się oczywiście nie kończy.
Niestety nie kończą się też problemy. Rezygnacja z fajerwerków przez miasta to tak naprawdę ograniczenie 5 procent wystrzałów. A co z pozostałymi 95 proc.? Samorządy i gminy nie mają wpływu na to, co dzieje się na podwórkach i skwerkach, a tam kultura strzelania petardami ma się wciąż bardzo dobrze. Co z tego, że za wystrzały w inny dzień niż sylwester grożą mandaty, skoro prawo to nie jest egzekwowane.
 
Urząd miasta Zielona Góra rozdaje tabletki dla czworonogów przed Sylwestrem !!!
Posiadasz zwierzaka domowego i martwisz się o niego w Sylwestra?
Zapraszamy do Urzędu Miasta Zielona Góra, w godzinach pracy urzędu. Otrzymasz za darmo preparat wspomagający dla psów i kotów, który łagodzi objawy stresu.
Kapsułki należy podawać 3 dni przed Sylwestrem, natomiast w dniu Sylwestra podwoić dawkę. Tabletki przeznaczone są dla psów i kotów.
Tabletki można odbierać w dniach 19, 20, 23, 30, 31 grudnia 2019 w godzinach 8.00-15.00. Urząd Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, pok. 106. 
Preparat wspomagający przeznaczony dla psów i kotów do łagodzenia objawów stresu, niepokoju, agresji oraz wszelkich zaburzeń behawioralnych, np.: strach przed burzą, wystrzałami, przed planowaną podróżą, przeprowadzką, gdy ma się pojawić nowy domownik. Szczególnie polecany u kotów z objawami idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego. Podawany z wyprzedzeniem w naturalny, łagodny, długofalowy i skuteczny sposób przeciwdziała szkodliwym objawom stresu.
Pomóżmy mniejszym braciom spędzić ten wieczór bez stresu - postawmy się na ich miejscu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz