Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 19 listopada 2024

Malta - Rabat


Drugi dzień naszej wyprawy zaplanowaliśmy na dwa kultowe miasta Rabat i Mdina.Próba złapania autobusu w tym kierunku z innego przystanku niż centralny zakończyła się fiaskiem , pisałem o tym w poście komunikacja cz.2. Uczcie się na błędach innych i planujcie wyjazd w ten region z centralnego dworca Valletty. Kierunek do w/w miast jest naprawdę oblegany nawet po sezonie uwierzcie.Mieliśmy w tym dniu tylko te dwa miasta w planach więc czasowo mieliśmy buforową poduszkę.
Meldujemy się w mieście Rabat w malowniczym miasteczku, którego nazwa pochodzi z arabskiego słowa „Rabat” oznaczającego „przedmieście” lub „przedmieście miasta”, było pierwotnie osadą znajdującą się na obrzeżach Mdiny. Dziś stanowi jedno z głównych miejsc turystycznych Malty, oferując liczne atrakcje związane z historią i kulturą wyspy.
Przy naszym wysiadkowym przystanku autobusowym prezentuje się pierwszy obiekt Casino Notabile to zabytkowy budynek , który w przeszłości pełnił funkcję klubu towarzyskiego i gromadził ówczesną elitę wyspy. Dziś jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rabacie, szczególnie ze względu na swoje historyczne znaczenie oraz piękną architekturę. 
Spacerkiem przemieszczamy się w kierunku kolejnej atrakcji jaką jest Kościół św. Franciszka (St. Francis Church) jest jednym z kościołów franciszkańskich, który powstał w wyniku działalności zakonu franciszkanów na Malcie. Zakon przybył na wyspę w XIII wieku, a kościół w Rabacie został zbudowany w XVII wieku, w stylu barokowym. Wzniesienie kościoła miało na celu utworzenie miejsca modlitwy oraz wprowadzenie w życie franciszkańskich ideałów w regionie
 

Przyległe do kościoła uliczki z charakterystycznymi architektonicznie rozpoznawalnymi elementami widocznymi na całej wyspie czyli z balkonami ,bezspornie cieszą oko w promieniach słońca .Balkony te mają bogatą historię i pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną, nadając maltańskim ulicom niepowtarzalny urok.Pisałem o tym w poście Malta - balkony dziedzictwo wyspy.

Katedra Metropolitalna św. Pawła pełni kluczową rolę zarówno religijną ,duchową jak i historyczną na wyspie .XVII-wieczny katolicki kościół zbudowany na grocie, w której według legendy w podziemiach świątyni znajduje się grota św. Pawła, który według Dziejów Apostolskich miał  ukrywać się przez 3 miesiące tutaj przed Rzymianami po przybyciu na Maltę. Grota jest celem licznych pielgrzymek. Trzykrotnie odwiedzili ją papieże: w 1990 modlił się w niej Jan Paweł II, w 2010 – Benedykt XVI, a w 2022 – Franciszek .
St. Cataldus Church and Catacombs - to niewielki, ale niezwykle interesujący kościół z bogatą historią.Choć sam budynek jest niewielki, wyróżnia się prostą, ale elegancką fasadą oraz bogato zdobionym wnętrzem. Warto zwrócić uwagę na detal ołtarza, freski oraz malowidła, które ozdabiają sufit i ściany. Katakumby św. Katarzyny to kompleks podziemnych grobowców i krypty, które sięgają początków wczesnego chrześcijaństwa na Malcie.
Katakumby św. Katarzyny są mniejsze niż katakumby św. Pawła i św.Agaty,ale równie fascynujące. Warto zwrócić uwagę na wielką salę modlitw, a także grób świętej, który znajduje się w jednej z komór.W katakumbach znajduje się również wiele sarkofagów oraz innych elementów związanych z wczesnochrześcijańskim kultem.
Parę kroków dalej ukazuje jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Rabacie,gdzie przy małej uliczce znajdują się kompleksy katakumb św. Pawła i św. Agaty.To jedne z najważniejszych miejsc archeologicznych i religijnych na wyspie.Te podziemne cmentarze wykute w twardej skale z licznymi wąskimi korytarzami , komorami i grobami pochodzą z czasów wczesnochrześcijańskich i stanowią świadectwo praktyk religijnych wczesnych chrześcijan na Malcie, którzy wykorzystywali podziemia jako miejsca pochówku, modlitwy i ochrony przed prześladowaniami.Na ścianach można dostrzec symbole chrześcijańskie, takie jak ryby, krzyże, gołębie i lwy,które miały symbolizować zmartwychwstanie i życie wieczne.( wstęp płatny 6 euro /osobę za jeden kompleks)
 

Kościół św. Agaty jest poświęcony św. Agacie, męczennicy z III wieku, która jest jednym z najbardziej czczonych świętych na Malcie. Św. Agata była rzymską dziewicą i męczennicą, która sprzeciwiała się propozycjom cesarza, a następnie zginęła w wyniku prześladowań. Jej kult rozprzestrzenił się na całym świecie, a Malta stała się jednym z głównych ośrodków czci tej świętej.
Kończymy zwiedzanie perełek miasta i spacerkiem podążamy w kierunku Mdiny .
cdn..........

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz