Łączna liczba wyświetleń

43748

sobota, 8 marca 2025

Pafos - cz.1

 
Drugi dzień zaczynamy od zwiedzania jednego z najważniejszych miast na Cyprze czyli Pafos, pełnego historii, kultury i naturalnego piękna. Jest to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych na wyspie, szczególnie doceniane przez miłośników archeologii, historii, jak i plażowania.Miasto jest znane ze swojej długiej historii, która sięga starożytności, a także z licznych zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pafos był niegdyś stolicą Cypru, a także miejscem związanym z mitologią, ponieważ według legendy to właśnie tam narodziła się Afrodyta, bogini miłości i piękna(o której też będzie wspomnienie )
Więc zaczynamy po kolei .....
Starożytny Pafos (Archeologiczne Park Pafos) -to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Można tu podziwiać ruiny starożytnych budowli, takich jak teatry, świątynie, mozaiki i inne konstrukcje, które były częścią dawnego Pafos. 
Mozaiki w Domu Dionizosa są szczególnie znane ze swojej wyjątkowej jakości i przedstawiają sceny z mitologii greckiej.Tyle z wprowadzenia do tematu lecz niestety w dniach w których byliśmy została ta cześć zamknięta dla zwiedzających ze względu na prace konserwatorskie , bez względu co się pod tym słowem kryje pozostał niedosyt.
Tuż przy parku archeologicznym czekał na nas kolejny punkt Zamek Pafos, który znajduje się w porcie i pochodzi z czasów bizantyjskich. Zamek pełnił różne funkcje w historii, w tym obronne i handlowe. 
Symbol miasta, średniowieczny zamek ma wariacką historię. Pierwszy bizantyjski cypryjski fort do ochrony portu, Saranta Kolones, został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1222 roku. Było to gwałtowne wydarzenie, które spowodowało śmierć wielu osób i znaczne szkody. W rzeczywistości, odkrycia archeologiczne w miejscu Saranta Kolones ujawniły szczątki człowieka, który zmarł uwięziony w głównym ścieku zamku, próbując uciec przed trzęsieniem. Ruiny pierwszego wartownika portu wciąż stoją, można je podziwiać w parku archeologicznym Kato Pafos.

Aby zastąpić fortecę zniszczoną przez trzęsienie ziemi w 1222 r., frankijscy władcy wznieśli nową budowlę z dwiema wieżami w połowie XIII wieku, ale to również przyniosło późniejsze zmiany. Genueńczycy zajęli Pafos w 1373 r., dokonali wówczas zmian w twierdzy, budując w niej fosę. Pod koniec XV wieku okrągła wieża nowego zamku w Pafos została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Jego ruiny można oglądać na zachód od istniejącej wieży. W 1570 roku, gdy zbliżyło się zagrożenie ottomańskie, Wenecjanie zniszczyli drugą wieżę. Budynek, który stoi dziś na straży portu, to odbudowa osmańskiej wieży z 1780 roku w oryginalną frankońską zachodnią wieżę z weneckimi dodatkami.

Osmanie używali piwnicy zamku jako długoterminowego więzienia, w chwili gdy garnizon mieszkał na wyższych piętrach. Wykorzystywali także centralną salę jako meczet i ustawili dwanaście blanków z armatami na dachu, aby chronić port. Gdy w 1878 roku Turcy przekazali administrację Cypru Brytyjczykom, broń została usunięta. Następnie do 1935 roku budynek wykorzystywany był jako magazyn soli, kiedy to gmach został ogłoszony Starożytnym Zabytkiem na mocy Ustawy o Starożytności.

Dziś, średniowieczny zamek w Pafos jest znanym punktem orientacyjnym otwartym każdego dnia, przez cały rok.To piękny punkt widokowy z lądu, a także wartościowe i niezapomniane widoki z dachu, które pozwalają obserwować morze i port w całym jego wyciszonym blasku.Ciekawostką przy Zamku jest posąg Afrodyty, znanej w mitologii greckiej bogini miłości, piękna i płodności. Jedna z najbardziej charakterystycznych rzeźb w tej okolicy ma  wyraźnie powycierane niektóre części ciała  przez odwiedzających którzy często wierzą, że dotknięcie tej części posągu przynosi szczęście, miłość lub powodzenie... nie sposób zaprzeczyć:)
 
Wzdłuż wybrzeża dokładnie od portu aż do plaży Venus biegnie ścieżka spacerowa która mija najważniejsze punkty widokowe min.: Port , zamek , archeologiczny park na którym stoi latarnia morska , oraz grobowce królewskie.
w porcie ustawiono rzeźbę -w zależności od kontekstu, symbol rybaka z rybą może więc mieć różnorodne znaczenia, od tradycyjnych po związane z mitologią i lokalnym dziedzictwem kulturowym, Nie ma jednoznacznego kontekstu.....każdy wyciągnie swoją symbolikę
Na końcu archeologicznego parku na wzgórzu stoi dumnie wciąż działająca latarnia morska. Została zbudowana w 1888 roku przez Brytyjczyków, którzy wówczas sprawowali kontrolę nad Cyprem. Latarnia ma charakterystyczną konstrukcję, z białą wieżą o wysokości około 13 metrów. Jest to dość prosta, jej elegancka budowla wyróżnia się i stanowi integralną część pięknego wybrzeża miasta
cdn...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz