Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 25 września 2023

Praga - Wyszehrady

Planów na zwiedzanie Pragi jest naprawdę w internecie bardzo dużo, można a nawet trzeba je poczytać i wybrać najlepszą opcje dla swojego pobytu .Podzieliliśmy zwiedzanie miasta na dwie części po prawej i lewej strony rzeki. 
Przy okazji podziwiania atrakcji historycznych w zasięgu dostępności szukaliśmy znanych rzeźb których po całym mieście jest rozsianych naprawdę sporo. Poświeciłem temu osobną stronę.
Na pierwsze dwa dni zwiedzania obraliśmy prawą stronę rzeki i zaczęliśmy od dzielnicy Wyszehrad
  
Na prawą stronę dostaliśmy się mostem żelaznym , przeznaczonym tylko dla kolei i ruchu pieszego Most nigdy nie został oficjalnie nazwany, a jego nazwa nieoficjalna związana jest z faktem iż znajduje się tuż obok Wyszehradu .Liczący 196,3 m długości wyszehradzki most kolejowy został wzniesiony w latach 1871-1972. Obecna konstrukcja jest wynikiem modernizacji przeprowadzonej w 1901 r., która przeszła do historii ze względu na tempo prac: stary most zastąpiono nowym w czasie 36 godzin.
 
 
Wyszehrad obejmuje średniowieczną twierdzę o tej samej nazwie, z której rozciąga się widok na wzgórze, miasto i zamek na Hradczanach.Według przekazów kronikarskich to właśnie tutaj (a nie na Hradczanach) zaczęła się historia Czechów.
W twierdzy znajduje się neogotycka bazylika św. Piotra i Pawła .Ten pokaźnych rozmiarów kościół wielokrotnie przechodził przebudowy. Fasada kościoła ozdobiona jest m.in. rzeźbami św. Piotra i Pawła, mozaiką przedstawiającą św. Cyryla i Metodego oraz kamienną płaskorzeźbą prezentującą Sąd Ostateczny. We wnętrzu bazyliki można podziwiać secesyjne  misterne malowidła z motywami roślinnymi, freski obrazujące żywot św. Piotra i Pawła, relikwie św. Walentego, trumnę św. Longina, czy ikonę Matki Boskiej Deszczowej jako obiekt wielu pielgrzymek.
Przy bazylice znajduje się cmentarz z zacisznymi ścieżkami , na którym zostało pochowanych wiele znanych czeskich postaci m.in. Bedrich Smetana ( kompozytor), Antonin Dvorak ( kompozytor), Karel Capek (pisarz -twórca terminu robot), czy Alfons Mucha ( malarz).
 Na uwagę zasługuje również pomnik Slavin, który jest zespołem grobowców upamiętniającym najbardziej uznanych ludzi kultury i sztuki.
Za murem cmentarza rozpościera się niewielki park gdzie uwagę zwracają grupy monumentalnych rzeźb.Te XIX-wieczne pomniki poświęcone są postaciom z czeskich legend i baśni.Możemy tu zobaczyć: Libuszę i Piotra Oracza, Ctirada i Šárkę (przedstawiciele zwalczających się plemion mężczyzn i kobiet toczących tzw.Wojnę Dziewic), Záboja i Slavoja (bohaterowie "rękopisu królodworskiego" - XIX-wiecznego falsyfikatu z czeskimi legendami) oraz Lumíra i Píseň (legendarnego bard, który odmówił uczczenia zwycięskich mężczyzn z Wojny Dziewic).
Dosłownie kawałek dalej możecie natknąć się na Diabelski Słup z którym wiąże się z nią kolejna legenda.Pewnego dnia przed jednym z wyszehradzkich księży pojawił się diabeł o imieniu Zardan. Czart miał chrapkę na duszę świątobliwego człowieka. Po długich negocjacjach ustalili, że jeśli Zardan zdąży w czasie mszy donieść na Wyszehrad kolumnę z Bazyliki św. Piotra i Pawła w Rzymie, dusza księdza będzie jego. Równo z pierwszymi dźwiękami mszy diabeł puścił się pędem do Rzymu, szybko porwał kolumnę i ruszył w drogę powrotną. Choć ksiądz bardzo się starał, to jego chwile były policzone.W sukurs przyszedł mu jednak patron świątyni –święty Piotr. Trzy razy wytrącał szatanowi kolumnę, tak że ten dotarł na miejsce kilka sekund po zakończeniu mszy.
Najprawdopodobniej kamień znajdował się niegdyś wewnątrz kościoła i służył jako zegar słoneczny. Inna wersja mówi, że to armatni pocisk, wystrzelony przez husyckiego puszkarza imieniem Czort. A jaka jest prawda ?
Nieopodal Bramy Leopolda widać niewielką kamienną kaplicę Rotunda świętego Marcina
To najstarsza budowla na wzgórzu i jedna ze starszych świątyń w Czechach. Zbudowana została w drugiej połowie XI wieku i była kilkakrotnie przebudowywana. Nie jest udostępniona do zwiedzania, chociaż czasami są w niej odprawiane nabożeństwa.
Do dziś zachowały się potężne bramy, wały i kilka budynków pełniących dawniej funkcje wojskowe. Na twierdze można się dostać poprzez dwie bramy Ceglaną i Leopolda 
W południowo-zachodnim krańcu twierdzy znajduje się punkt widokowy na Wełtawę i całą Pragę. Dojrzymy stąd nawet Hradczany z katedrą świętego Wita. Niewiele trzeba aby puścić wodze wyobraźni i uzmysłowić sobie co widzieli słowiańscy wojowie, którzy przebywali tu w XI wieku. Prawda ze pięknie :)

Dziś Wyszehrad to miejsce popularne wśród mieszkańców Pragi - tradycją stało się spędzanie tutaj nocy sylwestrowej ,ale dociera tu znacznie mniej turystów niż na Stare Miasto.
cdn........

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz