Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 26 września 2023

Praga - Stare miasto cz.2


Penetrujemy kolejno bogate w zabytki architektury uliczki wokół starego miasta
Bazylika św. Jakuba znajduje się nieopodal Rynku Staromiejskiego.
Wraz z przyległym klasztorem franciszkanów i budynkiem szkoły tworzy wyjątkowy jednolity kompleks urbanistyczny. Współczesny kościół barokowy wyróżnia się nie tylko wspaniałym barokowym wystrojem, ale też tym, że należy do największych kościołów w Pradze. Poza nabożeństwami odbywają się tu również regularne koncerty organowe.
 
Baszta Prochowa znana jest również jako jeden z punktów orientacyjnych, które oddzielają Nowe Miasto od Stare Miasto . Jeden z symboli Pragi. Budowę tej 65 metrowej późnogotyckiej bramy miejskiej rozpoczęto w roku 1475 na zlecenie Władysława II Jagielończyka.
 
Została wybudowana na fundamentach starszej bramy z XIII wieku, która istniała w tym miejscu.Obecną nazwę zyskała w XVII i XVIII wieku, kiedy to stała się składem prochu.na Bramie Prochowej.Istnieje na niej taras widokowy dla turystów -Praga jest miastem, gdzie punkty widokowe nie są rzadkością.
 
 
Obok Bramy Prochowej jest Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům ) jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków . Pełni głównie funkcje reprezentacyjne - widać godnie
 Pomalutku przechodzimy do urzędu miejskiego który do od 1945 roku jest siedzibą praskiego ratusza, praskiej rady miejskiej, praskiego zgromadzenia miejskiego i burmistrza Pragi.

Naprzeciw ratusza miejskiego ukazuje sie Klementinum - to jedna z najpiękniejszych bibliotek świata.Ten kompleks budynków kiedyś mieścił kolegium jezuickie dzisiaj to Biblioteka Narodowa Niestety nie było mi dane oglądac barokowej sali mieszcząca ponad 20 tysięcy głównie dzieł teologicznych ,gdzie na środku znajduje się kolekcja globusów i zegarów astronomicznych, a sufit pokryty jest freskami Jana Hiebla.
Jeden krok i jesteśmy przy bibliotece miejskiej gdzie w holu stoi książkowa studnia jedn a z książkowych rzeźb artysty Mateja Krena. Dzieło stworzone z tysięcy książek przypomina z wyglądu wieżę.We wnętrzu znajduje się lustro, które stwarza iluzję nieskończonej ilości „cegiełek”.  podziwiać i naprawdę szkoda ominąć ten punkt!
 
Rudolfinum - jest to jeden z najważniejszych neorenesansowych budynków w mieście i znajduje się na placu Jana Palacha na brzegu rzeki Wełtawy.Powstał w latach 1876–1884 jako wielofunkcyjny dom kultury, nazwany na cześć następcy tronu, księcia Rudolfa - Rudolfinum.Obecnie jest siedzibą Czeskiej Filharmonii są tu sale koncertowe ze świetną akustyką, które służą podczas ważnych koncertów , np. podczas odbywającego się co roku festiwalu muzyki klasycznej .
Jan Palach w proteście przeciw ograniczeniom praw obywatelskich po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego oblał się benzyną i podpalił. Stało się to w centrum Pragi, na placu Wacława 16 stycznia 1969 roku. Plac przed Rudolfinum nosi jego imię.Na skwerze przed gmachem Filharmonii stoi dumnie na cokole kompozytor Antoni Dvorak.
 
Zanim opuścimy stare miasto warto wspomnieć o Kościele św.Gawła robiąc zdjecie w nocy gdzie mamy główną fasadę z perspektywy ulicy Havelskiej. Świątynia została wybudowana w latach 1232-1263 w stylu gotyckim na polecenie króla Wacława I.Ciekawostką było ,że w okresie komunistycznym w budynkach znajdowały się siedziby m.in. radzieckiego centrum kulturalnego i sklepu samochodowego sprzedającego samochody marki Czajka.  
Mijamy Ulice Pařížská - gdzie znajdują się ekskluzywne butiki na przykład: Christian Louboutin, Yves Saint Laurent, Chloé, Lanvin, Balenciaga, Givenchy, Balmain itd. Praska Wenecja - chwila na zrobienie zakupów :) 
Zmierzając do "dzielnicy"żydowskiej napotykamy na pomnik upamiętniający pisarza Franza Kafkę. W miejscu, gdzie stoi pomnik przebiega duchowa granica trzech religii – stoi on pomiędzy synagogą, kościołem katolickim i protestanckim .
 
Monument ten wzbudza wiele kontrowersji, pytań i domysłów- zainspirowane opowiadaniem Kafki ,w którym bohater jest niesiony przez znajomego na barkach .Franz Kafka jest postacią związaną przez całe życie z Pragą, to pisarz, którego dzieła miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
Ciekawostką jest fakt, iż statuetka, pomniejszona wersja pomnika, wykonana również w brązie, wręczana jest corocznie jako Międzynarodowa Nagroda Literacka .Jednym z laureatów tej nagrody został w 2010 roku były prezydent Czech, Václav Havel.
Synagoga Maisela -jest ważnym zabytkiem kultury wzniesionym w 1951 roku. Znajduje się na terenie dawnego żydowskiego miasta w Pradze. Mieści się tu Muzeum Żydowskie ze stałą ekspozycją poświęconą historii Żydów mieszkających w Czechach i na Morawach
 
Klasztor św. Agnieszki jest jedną z najważniejszych budowli gotyckich w Pradze . Został najprawdopodobniej założony w 1231 roku przez Agnesę Czeską, najmłodszą córkę króla czeskiego Przemysła Ottokara I i księżniczki Przemyślidów. Był to pierwszy gotycki budynek w Pradze i ważne centrum duchowe. Mimo że Agnieszka za życia była uwielbiana jako święta, została kanonizowana dopiero 12 listopada 1989 r. W klasztorze pochowani są ważni czescy królowie i królowe.
 
Oba ogrody klasztorne są dostępne za darmo i przez cały rok, oferując zwiedzanie architektury klasztornej i rzeźb czołowych czeskich artystów
cdn......

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz