Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 26 września 2023

Praga - Nowe miasto cz.1


Plac Wacława – najważniejszy plac Pragi usytuowany w dzielnicy Nove Mesto. Sporych rozmiarów plac (750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości), był niegdyś targiem końskim. Dziś jest jedną z głównych arterii miasta. Mnóstwo tu sklepików, restauracji, barów i klubów. Tak naprawdę plac ożywa po zmroku przyciągając rzesze turystów gdzie życie toczy się to późnych godzin nocnych
Mimo, że Plac Wacława kojarzy się bardziej aktywnym życiem towarzyskim, nie zawsze działy się tu rzeczy beztroskie. To właśnie tu gromadzili się Czesi aby zademonstrować swoje niezadowolenie. W1969 roku w akcie protestu Jan Palach i Jan Zajica dokonali samospalenia. Aksamitna Rewolucja w 1989 roku nabierała rozpędu właśnie na Placu Wacława. To tu z balkonu kamienicy przemawiał Vaclav Havel.
Główne zabytki znajdują się w odległości krótkich spacerów i są warte zejścia z głównego placu. Na północnym kroku znajduje się muzeum narodowe gdzie są wystawiane ekspozycje naukowe i historyczne .
Centralnym punktem placu jest pomnik z brązu św.Wacława patrona miasta.w towarzystwie czterech czeskich świętych patronek
Dom handlowy Lucerna, który postawił dziadek i imiennik byłego prezydenta Vaclava Havla, kryje w sobie nie tylko najstarsze praskie kino (nadal działające od 1909 roku), ale i niesamowitą rzeźbę autorstwa Davida Cernego martwego konia wiszącego do góry nogami, na którym siedzi dumnie wyprostowany Święty Wacław. Takiej samej wielkości, jak znajdujący się kilkaset metrów dalej przed Muzeum Narodowym na Pomniku Świętego Wacława.Rzeźba ma wisieć w tym miejscu aż do czasu przywrócenia monarchii konstytucyjnej na ziemiach Korony Czeskiej.
Kościół Matki Bożej Śnieżnej - zabytkowy kościół rozmiarem miał dorównywać katedrze św. Wita ,prace budowlane przerwały wojny husyckie.Budowę rozpoczęto w 1347 roku z polecenia cesarza Karola IV, miał pełnić rolę kościoła koronacyjnego.
 
Ogrody franciszkanów -ten urokliwy ogród, ukryty za kościołem Matki Bożej Śnieżnej w Pradze, jest miejscem odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta. Zakonnicy zbudowali tu aptekę, wykopali studnię i zainstalowali fontannę. Środek ogrodu wyróżnia się barokową altaną, nieco większą uwagę zwraca kompozycja rzeźbiarska trzech tańczących wróżek oraz źródełko z rzeźbami leśnych nimf .A trafić do niego to nie lada wyczyn, co może dziwne, bo możemy się do niego dostać aż pięcioma wejściami.
cdn......

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz